Ko Jums vajadzētu zināt par augu eļļām? 1. daļa.
Ko Jums vajadzētu zināt pirms Jūs iegādājieties augu eļļas?
Kanēļa eļļa
Kanēļa mizu eļļa apveltīta ar visai spēcīgu aromātu un parasti tā ir sarkanbrūnā krāsā. Turpretim, kanēļa lapu eļļai piemīt pikants un muskusa nošu aromāts. Tas ir gaišākā krāsā un, lielākoties, ir brūngani dzeltens. Kanēļa mizas eļļa ir noderīga, ārstējot ādas iekaisumus un citas ar ādu saistītas problēmas. Tajā esošais cinnamaldehīds ir daudzu ādas ārstnieciskās kosmētikas līdzekļu sastāvā, palīdzot ārstēt un dziedēt dažādus ādas iekaisumus. NB! Pirms kanēļa eļļas lietošanas ādas slimību ārstēšanā, lūgums konsultēties ar dermatologu par iespējamām alerģiskām reakcijām.
Krustnagliņu eļļa
Rozmarīna eļļa
Rozmarīna ēteriskā eļļa var būtiski uzlabot cilvēka veselību, tostarp, stimulēt smadzeņu darbību un matu augšanu.Rozmarīns ( Rosmarinus officinalis ) ir mūžzaļš krūms ar lineārām adatām līdzīgām lapām, kurām ir dziedzeru matiņi, kas izdala smaržīgas gaistošās ēteriskās eļļas.Lai gan vislabāk pazīstams kā pārtikas garšviela, tas ir viens no populārākajiem aromātiskajiem un ārstniecības augiem visā pasaulē. Viens no visizplatītākajiem matu izkrišanas iemesliem ir androģenētiska alopēcija, labāk pazīstama kā vīriešu plikpaurība, lai gan tā var skart arī sievietes. Zinātnieku aprindās ir pamatotas aizdomas, ka androgēnu alopēcija daļēji ir saistīta ar testosterona blakusproduktu, kas uzbrūk matu folikulām, ātrāk vai lēnāk sagraujot tās.Kad vīrieši ar androgēnu alopēciju sešus mēnešus divas reizes dienā iemasēja galvas ādā atšķaidītu rozmarīna eļļu, viņiem bija tāds pats matu biezuma pieaugums kā tiem, kuri lietoja kādu no aptiekās nopērkamajiem matu augšanas / izkrišanas apturēšanas līdzekļiem.Turklāt tie, kas lietoja rozmarīna eļļu, ziņoja par mazāku galvas ādas niezi, salīdzinot ar citiem līdzekļiem.
Saldo mandeļu eļļa
Saldo mandeļu eļļu iegūst, auksti presējot mandeļu koka riekstus, lai saglabātu to labvēlīgās uzturvielas, pirms to rafinē eļļā. Eļļa ir gandrīz dzidra, bet gaiši dzeltena krāsa ar smalku aromātu. Tā ir plaši pazīstama ar savu vitamīnu un neaizstājamo taukskābju saturu. Saldo mandeļu eļļa ir lieliska bāze ēterisko eļļu atšķaidīšanai, pateicoties tās vieglajai konsistencei un smalkajam aromātam. Kosmētikā saldo mandeļu eļļu plaši izmanto tās augstā olbaltumvielu un antioksidantu satura, kā arī mitrinošo, atjaunojošo, attīrošo un barojošo īpašību dēļ. Saldo mandeļu eļļas galvenās ķīmiskās sastāvdaļas ir olbaltumvielas, antioksidanti, vitamīni A, B, E, omega 9 un 6 neaizstājamās taukskābes, magnijs un kalcijs. Tā satur arī stearīnskābes, palmitīnskābes un palmitoleīnskābes. Citiem vārdiem runājot, saldo mandeļu eļļai piemīt dabiskas pretiekaisuma, mīkstinošas, atjaunojošas, pretmikrobu un pat pretsāpju īpašības.
Rūgtā mandeļu eļļa
Rūgto mandeļu eļļa ir izgatavota no sasmalcinātiem rūgto mandeļu kodoliem. Tā atšķiras no saldo mandeļu eļļas, kas iegūta no cita veida mandeļu auga. Rūgto mandeļu eļļai ir riekstu aromāts, un to izmanto tās smaržas, garšas un terapeitiskās vērtības dēļ. Rūgto mandeļu eļļa satur oleīnskābi, monopiesātinātās skābes, kā arī omega-9 taukskābes, kas piešķir eļļai spēcīgas mitrinošas īpašības ādai un matiem. Tā kā tā viegli uzsūcas, eļļa spēj iekļūt dziļi dermas slāņos, lai efektīvi dziedinātu un barotu ādu. Tā ir bagāta ar E vitamīnu, dodot tai spēju cīnīties pret brīvajiem radikāļiem un novērst tādas novecošanās pazīmes.Tās antibakteriālās un pretmikrobu īpašības var palīdzēt novērst pūtītes izraisošās baktērijas, vienlaikus noderot ādas savainojumu, skrāpējumu un brūču ārstēšanā. Rūgto mandeļu eļļa ir lieliska arī matiem. Tā palīdz uzturēt veselīgu galvas ādu, kas savukārt stiprina matu folikulas. Eļļai ir neitrāls pH līmenis, un tā palīdz cīnīties ar galvas ādas problēmām, kas izraisa matu izkrišanu un novājinātus matus, piemēram, blaugznas un sausumu. Tās antioksidantatiskās īpašības var atjaunot matus, kas bojāti pārmērīgas matu ķīmijas vai saules un citu vides stresa faktoru ietekmē. Šī eļļa palīdz matiem atgūt to elastību, izturību un spīdumu, vienlaikus apturot matu izkrišanu.
Pačūlijas eļļa
Pačūlijas eļļai ir raksturīga smarža, ko varētu raksturot kā koksnes, saldu un vienlaicīgi nedaudz pikantu. Šī iemesla dēļ to bieži izmanto kā smaržu piedevu tādos produktos kā smaržas, kosmētika un vīraks.
Daži no pačūlijas eļļas pielietojumiem:
- ādas slimību, piemēram, dermatīta , pūtītes vai sausas, saplaisājušas ādas ārstēšanai
- atvieglojot tādu slimību simptomus kā saaukstēšanās, galvassāpes un kuņģa darbības traucējumi
- depresijas simptomu mazināšanai
- sniedzot relaksācijas sajūtu un palīdzot mazināt stresu vai trauksmi
- palīdz pret taukainiem matiem vai blaugznām
- apetītes kontrole
- izmantojot kā insekticīdu, pretsēnīšu vai antibakteriālu līdzekli
- izmantojot kā piedevu zemā koncentrācijā, lai aromatizētu pārtikas produktus, piemēram, konfektes, konditorejas izstrādājumus un dzērienus.
Rožu eļļa
Dzejnieki un romantiķi jau izsenis cildinājuši rožu skaistumu un grāciju, taču šis zieds ir vairāk nekā tikai skaists aromātisku ziedlapu iepriecinājums mums. Rožu eļļai piemīt relaksējoša iedarbība. Lietojot rožu eļļu, stabilizējas asinsspiediens, sirdsdarbības ātrums, elpošanas ātrums, kortizola līmenis un skābekļa līmenis asinīs. Zinātnieki vairākos p;ētījumos atklājuši , ka ēteriskā eļļa, kas iegūta no rozēm, var būt efektīva pret plašu mikrobu klāstu, kas izraisa infekcijas.
Safrāna eļļa
Safrānam piemīt antioksidantiskas, pretiekaisuma un pretvēža īpašības. Tomēr grūtniecēm vajadzētu izvairīties no tās lietošanas lielās devās. Safrāns ir visdārgākā garšviela pasaulē, un 450 grami maksā no 450 līdz pat 4500 €. Tā augstās cenas iemesls ir darbietilpīgā ražas novākšanas metode, kas padara tā ražošanu īpaši dārgu.
Jasmīna eļļa
Jasmina eļļu iegūst no jasmīna ziediem. Tā ir populārs dabisks līdzeklis garastāvokļa uzlabošanai, stresa pārvarēšanai un hormonu līdzsvarošanai organismā. Āzijā jasmīna eļļa tiek izmantota jau simtiem gadu kā dabisks līdzeklis pret depresiju , trauksmi, emocionālu stresu, zemu libido un bezmiegu. Pētījumi liecina, ka jasmīna eļļa, kuras ģints sugas nosaukums ir Jasminum officinale, pozitīvi ietekmē nervu sistēmu. Izmantojot aromterapijā vai iemasējot to ādā, jasmīna ziedu eļļa ietekmē vairākus bioloģiskos faktorus, tostarp sirdsdarbības ātrumu, ķermeņa temperatūru, stresa reakciju, modrību, asinsspiedienu un elpošanu.
Turpinājums sekos..
Hebe